Wikipedia, hasło: mapa do celów projektowych
Mapa do celów projektowych ? opracowanie kartograficzne w geodezji obejmujące przygotowanie dokumentacji geodezyjnej (mapy sytuacyjno-wysokościowej) niezbędnej do wykonania projektu budowlanego na terenie Polski. Szczegółowy zakres i tryb wykonania mapy reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 lutego 1995 w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie1 podczas projektowania, budowy, remontu i utrzymywania obiektów budowlanych, dla których jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę.
Mapa do celów projektowych jest opracowaniem powstałym na bazie aktualnej mapy zasadniczej. Na treść mapy do celów projektowych, poza elementami stanowiącymi treść mapy zasadniczej łącznie z granicami władania (własności) nieruchomości (działek)
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa_do_celów_projektowych
Pomiary geodezyjne, czy są potrzebne?
Kontrole geodezyjne są potrzebne, a wręcz niezbędne. Mają oni dostęp do mapek oraz szczegółowych planów każdego terenu miasta. Wyznaczają przebieg działek oraz sprawdzają poprawność realizacji projektów. Bez nich każda budowa byłaby 'na oko' a samowole w postaci przenoszenia granic działek byłyby codziennością.
Dobry geodeta to dokładny geodeta, a to bardzo ważna cecha w tym zawodzie- konieczna wręcz. Geodeta musi również lubić matematykę oraz liczenie, ponieważ w tym zwodzie jest tego naprawdę dużo.
Geodeta w terenie i w biurze
Praca w terenie dla geodety to głownie pomiary i ich spisywanie lub wprowadzanie do systemu. Często do pomiarów odległościowych muszą zostać spełnione odpowiednie warunki atmosferyczne, tak aby pomiar był możliwie jak najdokładniejszy.
Po wykonaniu pomiarów, nie ważne czy to domu po zakończonej budowie, czy pomiarów potrzebnych do sporządzenia mapki do celów projektowych, geodeta musi przekazać dane do biura, lub sam zabrać się za ich przetwarzanie.
Geodeci dokonują obliczeń oraz rysują na ich podstawie mapki, aby przedstawić efekty swojej pracy. Poza tymi czynnościami geodezja zajmuje się również inwentaryzacją budynków, tyczeniem linii budynków, oceną struktury podłoża pod budowę i wieloma innymi sprawami.